PDA

View Full Version : Oregon Trial



crimson1
04-18-2008, 07:09 PM
Any news yet?

JKL
04-18-2008, 08:09 PM
Open, 33 back to the land blind. I will have callbacks to water blind in an hour or so.

Kim

crimson1
04-18-2008, 09:23 PM
anything on the Q?

JKL
04-19-2008, 12:53 AM
Sorry it took so long. I heard Q was suppose to finish today but no idea if it happened.

Open callbacks to water blind, 27 dogs

4/ Drake / Amy Duke
6/ Pilot / Wayne Johnston
7/ Sophie / Jeff Bartlett
8/ Fargo / Patopea
9/ Auggie / Ken Jackson
10/ Ben / Patopea
13/ Mojo / Gonia
15/ Liner / Van De Brake
16/ Ozzie / Gonia
19/ Eddie / Van De Brake
20/ Kobe/ Bill Fruehling
21/ Yoda / Kiernan
24/ Peaches / Jack Vollstedt
30/ Chip / Gonia
31/ Quasi / Kiernan
32/ Chip / Dave Wilson
34/ Nicoal / Van De Brake
35/ Mike / Kiernan
37/ Abby / Amy Duke
39/ Scout / Gonia
44/ Angel / Jack Vollstedt
50/ Dakota / Patopea
56/ Chad / Totten
57/ Tiny / Joe Beitler
59/ Tule / Jim Askew
60/ Jill / Kiernan
61/ Dutch / Gonia

JeffLusk
04-19-2008, 08:32 PM
open results anyone?

MKaty Gutermuth
04-20-2008, 01:35 AM
I know Bill Totten won not sure with which dog and Jack and Peaches got second. Katie G

Kris Hunt
04-20-2008, 03:34 AM
Considering it looks like Bill T only had one dog back, it must have been Jazztime's Hanging Chad - CONGRATS Steve and Bill

Kris

Moosetogooseranch
04-20-2008, 09:26 AM
Confirmed: Bill Totten Wins Open With Chad #56. Congratulations Bill and Steve Bechtel.

Barb/x2crr
04-20-2008, 07:08 PM
Any news on Derby?

Gun_Dog2002
04-20-2008, 07:10 PM
Andy just dropped by the house on his way home. He got RJ in the qual, congrats Andy.

/Paul

JKL
04-20-2008, 08:36 PM
Amateur results:
1st Tacker / David Hengsteler
2nd Tule / Jim Askew and I hear this gives him his AFC! Congrats Jim and Dee!
3rd Pilot / Wayne Johnston (yeah!!!!)
4th Chad / Steve Bechtel
RJ Tiny / Joe Beitler
Jams Casey / Lee Herskowitz, Smokey / Jack Hilger

I am sorry but I have no other results.

mikebeadle
04-20-2008, 08:41 PM
Kim, Give Wayne a pat on the back.

We did not get jinxed with Star. 3 and 3. Thank goodness for that.

Mike

Annette
04-20-2008, 08:58 PM
Congratulations Wayn & Pilot.

Frenchy
04-21-2008, 11:32 AM
Anyone Know how the Derby turned out?

Sue Kiefer
04-23-2008, 08:08 AM
Derby results ANYONE???
Thanks!
Sue

Frenchy
04-23-2008, 12:07 PM
Taken from RFTEntry

--------------------------------------------------------------------------------------

Results have been confirmed.

Limited All-Age
Placement Draw Dog Name Handler Owner(s)

First Place 056 FC Jazztime Hanging Chad (Chad) Bill Totten Steve Bechtel Jr

Second Place 024 FC-AFC Volwood's Peaches and Cream (Peaches) Jack F Vollstedt Jack F Vollstedt

Third Place 059 Cimarron River Tule (Tule) Jim Askew Jim Askew

Fourth Place 031 FC Justin Time Mr. Moto (Quasi) Patti Kiernan J. Scott Anderson

Reserve JAM 013 FC Hardscrabble's Mojo (MOJO) Jim Gonia Freeman and Toni Boyett

JAM 021 Nebo's Gem Robber (Yoda) Patti Kiernan Geoffrey Bewley

JAM 061 The Dutchman III (Dutch) Jim Gonia Cynthia Tallman

JAM 009 FC-AFC Creek Robber (Auggie) Ken Jackson Ken Jackson

JAM 037 FC Abby's Little Cooper (Abby) Amie Duke Stephen Abouaf

Amateur All-Age
Placement Draw Dog Name Handler Owner(s)

First Place 038 Camino Go for the Pin (Tacker) David J. Hengsteler David J. Hengsteler

Second Place 008 Cimarron River Tule (Tule) Jim Askew Jim Askew

Third Place 034 Marauders Aviator (Pilot) Wayne Johnston Wayne Johnston

Fourth Place 003 FC Jazztime Hanging Chad (Chad) Steve Bechtel Jr Steve Bechtel Jr

Reserve JAM 028 Little Bit Dangerous (Tiny) Joe Beitler Joe Beitler

JAM 043 Midnight Contender (Corky) Jack Hilger Jack Hilger

JAM 001 Semper Deuce Cooper (Cooper) Lee Herskowitz Lee Herskowitz

Qualifying
Placement Draw Dog Name Handler Owner(s)

First Place 015 Bitterroot Float (Drifter) Brooke Van De Brake Jack Lyon

Second Place 011 Candlewood's Git'r'Done (Git'r) Ken Jackson Ken Jackson

Third Place 012 Sweet Home Cookin (Cook) Jerry Patopea Edward/Julie Zuhlke

Fourth Place 021 Patton's Moby Nick (Nick) Tom Hartl Tom Hartl

Reserve JAM 003 Camino Weight Cutter (Cutter) Andrew Kahn Andrew Kahn

JAM 006 Indy Go Fast (Indy) Ann Rauff Ann Rauff

JAM 027 Dunnigan Creek Rocky Road (Rocky) Patti Kiernan Raleigh Hawe

JAM 001 Nitro's Blackrock Chaos, MH (Flint) Matt Weiner

JAM 002 Merry Christmas VII (Missy) Steve Graafstra Steve Graafstra

Derby
Placement Draw Dog Name Handler Owner(s)

First Place 018 Valtor's Hayseed Kid (Kid) Valerie Martin Valerie Martin

Second Place 015 Chatanika's High Water Haylee (Haylee) Patti Kiernan Thomas Wilkerson

Third Place 009 Chopper's Rx To Win (Windy) Robert Crabb Joanne Crabb, Robert Crabb

Fourth Place 008 Honky Tonk Warrior (Tonk) Jim Gonia Rich Charrier

Reserve JAM 019 Runs Like A John Deere (JD) Gary Johnson Gary Johnson

JAM 022 Gunrunners Cheap Trick (Trixie) Amie Duke Julie Bussing

JAM 014 Trulines Walla Walla Sweet (Pink) Michael Spalding Michael Spalding

JAM 023 Road Warriors Duramax (Diesel) Mark Madore

JAM 011 Pure Labs Smooth Move (Junior) Peter Goodale Peter Goodale

JAM 007 Utopian Butte To Butte (Butte) Jerry Patopea Jerry Patopea