The RetrieverTraining.Net Forums The Retriever Academy
Total Retriever Training with Mike Lardy
Hawkeye Media Gunners Up Tritronics Outdoor Media
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 42

Thread: the 'entitlement' mentality

  1. #21
    Senior Member luvmylabs23139's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    North Carolina
    Posts
    3,773

    Default

    Quote Originally Posted by Gerry Clinchy View Post
    LOL! forgot to note that the 40-something bachelor probably didn't use his food dollars as effectively as you did, luvmylabs. Why eat hot dogs for breakfast?! Cereal is not that expensive!
    That's my point. This guy is saying it's hard to eat on $50 a week.
    Many of us do it for less than that and we are NOT using taxpayers money.
    we are also not eating crap.

  2. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Eastern NC
    Posts
    2,755

    Default

    Quote Originally Posted by luvmylabs23139 View Post
    These were the sale prices for the week. I always buy meats on sale and stock the freezer.
    We do also. We will buy whole pork loins for 1.39/lb and have the butcher make us 2 roasts, and the rest pork chops. We normally get 5-7 meals (not including leftovers) for about 15 bucks. We buy 5 or 6 chickens when they go on sale for .59 or .69/lb.

    Fill the freezer on good sale weeks and eat out of it on bad paycheck weeks.
    ________
    Kartess
    Last edited by ducknwork; 04-21-2011 at 05:41 PM.

  3. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Eastern NC
    Posts
    2,755

    Default

    Quote Originally Posted by Juli H View Post
    well, I don't know what your food prices are in NC...but up here, for example

    3.50 gal milk (2%) 2.99 normally, 1.97 on sale every 3-4 weeks
    3.50 doz eggs 1-1.50 depending on sale week
    8-9.00 two lb cheese (unless on sale) Probably about 7-8.00
    2.50 -3.00/lb apples, oranges 1.50-2.00, less if on sale
    1.00/lb bananas about the same
    1.00/ear of corn .25-.33 each in season
    2.80/lb ground beef ( I think, we have wild game) normally 3-5.00/lb, but we never pay full price always get it on sale for less than 2.25
    1.99-2.50 lb for whole chickens .59-.89 on sale
    1.99 - 2.50 loaf of bread 1.25 store brand, name brand up to 3.00
    I am glad I don't have to pay AK prices! I think I could still eat well for $50 a week for just me, though.
    ________
    VAPORIZER VOLCANO
    Last edited by ducknwork; 04-21-2011 at 05:41 PM.

  4. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Tulsa
    Posts
    683

    Default

    Don't forget a 10lb bag of potatos will cost $4 to $5, and will have plenty of Carbs, and nearly all the viatamins a person needs. Solid old world staples can provide nutrients while stretching the food budget, especially when added to other nutrients with protein (meats). It would also help both on budget and health to realize what a serving of beef really is rather than eating 4 or 8 servings of meat at a setting.
    Terry Britton, P.E.

    Engineers believe that if it isn't broken, it doesn't have enough features yet.

  5. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Eastern NC
    Posts
    2,755

    Default

    Here are some local sale papers.

    Harris teeter is expensive, but sometimes they have good sales, and they double or triple your coupons.
    http://flyer.harristeeter.com/HT_eVI...dex.jsp?ID8592

    We rarely get much at Food lion.
    http://foodlion.mywebgrocer.com/Circ...61&st=02911980

    We normally get the bulk of our groceries at WalMart and Piggly Wiggly, but neither of them have online sale papers.
    ________
    GM FOODS
    Last edited by ducknwork; 04-21-2011 at 05:42 PM.

  6. #26
    Senior Member Juli H's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    The coldest part of Alaska
    Posts
    3,674

    Default

    My $50 meal plan for a week

    I went to the store and (w/out making a menu) picked up $50 worth of groceries...

    loaf of bread - $2.65
    gal milk - 3.65
    doz eggs - 2.59 (even tho we have our own chickens)
    can generic refried beans - 1.85
    2 can flavorite chili beans - 1.59 ea
    can diced tomatoes - 1.29
    can kidney beans - 1.19
    smuckers jelly - 3.69 (considered not buying this) - cheapest there was and small container... but 15 servings
    2 cans tuna (generic) on sale .99/can
    x-lean ground beef - about one lb, 3.05 (2.99/lb) (even tho we have wild game)
    8 oz cheddar cheese - 2.79
    one doz tortillas - 2.99
    2 lb carrots - 2.99
    celery bunch - 3.38 (yikes)
    4 nectarines - 1.99/lb, 3.28
    one yellow onion - 1.49/lb, 1.30
    3 potatoes - 1.49/lb -2.26
    chili seasoning - 1.25

    total $48.64

    I figure I can make meatless chili or with just a little ground beef, to last for 4-5 meals
    egg burritos, egg sandwhiches, french toast for breakfast
    tuna sandwhiches, jelly sandwhiches, or bean and cheese burritos for lunch, with nectarines, celery, or carrots

    hamburger stew for other meals, when the chili runs out...LOL

    milk for two meals a day, water the rest of the time......

    I did not include buying condiments, such as mayo and mustard, seasonings, as most people have these on hand anyway....

    I imagine if I could have gone to a bigger store (like in Fairbanks or Wasilla/Anchorage) I could have gotten the food even cheaper...

    will see how it goes, and if I run out of food, or loose weight (which wouldn't hurt my feelings...LOL)

    Juli
    Last edited by Juli H; 09-22-2009 at 04:15 PM.
    God answers prayers all the time. Even the ones we don't know we asked. God is Good (always)

    "There are only two ways to live your life.
    One is as though nothing is a miracle.
    The other is as though everything is a miracle."

    - Albert Einstein

  7. #27
    Senior Member Juli H's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    The coldest part of Alaska
    Posts
    3,674

    Default

    Just wanted to add.... I was talking to a fellow employee of the store about the food stamp/welfare problems.... He has been working at the store for several yrs now and has a very good grasp of the 'welfare' situation here in Tok....

    He made one comment which really made me realize what a major problem the 'entitlement' mentality is (at least here)....
    "I have had people come in the store and tell me they moved to Tok specifically because they knew they would not be able to find a job."

    In other words, people have moved here so that they can take complete advantage of the welfare system....

    scary.

    Juli
    God answers prayers all the time. Even the ones we don't know we asked. God is Good (always)

    "There are only two ways to live your life.
    One is as though nothing is a miracle.
    The other is as though everything is a miracle."

    - Albert Einstein

  8. #28
    Senior Member dnf777's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Western Pa
    Posts
    6,161

    Default

    I've heard unsubstantiated rumors that Venango Co., Pa is nationally known for it's ease of welfare qualification and numerous other state assistance programs. We have patients from all over, and when I ask how they found work here, the answer is, "I didn't".

    I have this crazy notion that adults tend to move in order to find work or advance in one's work. Not just pack up the wagon for the hell of it, or to head to greener welfare fields. Live and learn, I guess.
    God Bless PFC Jamie Harkness. The US Army's newest PFC, but still our neighbor's little girl!

  9. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Eastern NC
    Posts
    2,755

    Default

    Should be interesting, Juli. You should go back and pick up some taco seasoning. You have everything else for a taco dinner...

    I was looking over the prices that you paid and some of them are just outrageous! I guess that is just part of life if you live in Alaska, though. Do recipients get $50 regardless of location or is it prorated by cost of living?
    ________
    Iolite not staying lit
    Last edited by ducknwork; 04-21-2011 at 05:42 PM.

  10. #30
    Senior Member luvmylabs23139's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    North Carolina
    Posts
    3,773

    Default

    After much searching the maximum monthly benefit in NC for 1 person is $200 per month.
    2 $367
    3 $526
    4 $668

    This doesn't include WIC benefits.



Similar Threads

  1. An entitlement that cuts the deficit.....
    By TXduckdog in forum POTUS Place - For those who talk Politics in the Gallery!
    Replies: 18
    Last Post: 10-14-2009, 02:15 PM
  2. Even Cap and Trade is an entitlement program!
    By Matt McKenzie in forum POTUS Place - For those who talk Politics in the Gallery!
    Replies: 0
    Last Post: 07-02-2009, 11:58 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •