The RetrieverTraining.Net Forums The Retriever Academy
Total Retriever Training with Mike Lardy
Hawkeye Media Gunners Up Tritronics Outdoor Media
Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 31 to 40 of 54

Thread: Food stamp challenge Q

  1. #31
    Senior Member luvmylabs23139's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    North Carolina
    Posts
    3,799

    Default

    OK breakfast today
    Egg and cheese on english muffin.
    egg $.99/12= .0825
    english muffins $.99 at the bread store /6 =.165
    american cheese slice(Kraft) 3/5/16 slices= .05
    total cost per breakfast sandwich = $.30
    one each for me and hubby = $.60
    coffee expense worked out to $.30 2 full mugs each.

  2. #32
    Senior Member Gerry Clinchy's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Pennsylvania
    Posts
    6,950

    Default

    $50/wk (1 person) = $7.16/day
    21 meals in a week = $2.38/meal
    But one might figure that breakfast would be $1 or less, so
    $43/14 = $3.07/meal for lunch & dinner

    This week at our grocery store: 79 cents/lb for "oven-stuffer" roasters! At least 4 to 6 meals in one of those (lunches & dinners) ... just 98 cents/meal for the meat. You then have $12.42 to supply the "accessories". Canned corn 49 cents/can. Various frozen veggies available at 99 cents/16 oz. Pasta on sale (San Giorgio) for 79 cents/lb. You'd have $ left over for dessert Quart of Dannon plain yogurt for $1.39 (with coupon). Also, $1.39 (with coupon) for individual yogurt 4-pk.

    Perhaps the food stamps should come with menu planners?
    G.Clinchy@gmail.com
    "Know in your heart that all things are possible. We couldn't conceive of a miracle if none ever happened." -Libby Fudim

    ​I don't use the PM feature, so just email me direct at the address shown above.

  3. #33
    Senior Member zeus3925's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    West Twin Cities Metro, MN
    Posts
    2,167

    Default

    Quote Originally Posted by Gerry Clinchy View Post
    .

    Perhaps the food stamps should come with menu planners?
    Most county extension offices have menu planners.

    Also, Share is a great source to extend the budget. Put in a little time volunteering in the community or for Share itself and you are eligible for free or low cost food. The program is available to anyone. You do not have to be a recipient from the government.

    http://www.wholesaledistributorsnet.com/SHARE_food.html
    Last edited by zeus3925; 09-24-2009 at 07:17 PM.
    Zeus

    I don't want to feed an ugly dog!

  4. #34
    Senior Member luvmylabs23139's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    North Carolina
    Posts
    3,799

    Default

    Quote Originally Posted by Gerry Clinchy View Post
    $50/wk (1 person) = $7.16/day


    Perhaps the food stamps should come with menu planners?
    And grocery shopping 101!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Eastern NC
    Posts
    2,755

    Default

    I didn't have time to look at the receipt last night but we spent about $145. We spent 60-70 on stuff for my sons 1st birthday next week though...

    I will take a look at the receipt tonight.
    ________
    Motorcycle Tires
    Last edited by ducknwork; 04-21-2011 at 05:46 PM.

  6. #36
    Senior Member Buzz's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Brookings, South Dakota
    Posts
    6,802

    Default

    If I ate like you guys, I'd disappear.

    Last night I went shopping for my trip to a field trial this weekend. I like to stay out of fast food places as much as possible. I bought bread, sandwich meat, cheese, apples, a mellon, raw veggies, and veggie dip. This will last me 2 days. I'll eat a sit down breakfast at some place like Perkins. Otherwise I'll eat out of my cooler.

    Anyhow, my bill came up to $32. I doubt that I'll be bringing any leftovers home, and I'll end up buying coffee and maybe some chips or an ice cream bar at a gas station.

    When I was in college back in the 1980's, I used to budget $50/week for my food. That was very tight for me.
    "For everyone to whom much is given, of him shall much be required." -- Luke 12:48

    Raven - Moneybird's Black Magic Marker***
    (Esprit's Power Play x Trumarc's Lean Cuisine)
    Mick - Moneybird's Jumpin' Jack Flash***
    (Clubmead's Road Warrior x Oakdale Whitewater Devil Dog)
    Peerless - Moneybird's Sole Survivor
    (Two River's Lucky Willie x Moneybird's Black Magic Marker)

  7. #37
    Senior Member luvmylabs23139's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    North Carolina
    Posts
    3,799

    Default

    Quote Originally Posted by Buzz View Post
    If I ate like you guys, I'd disappear.

    Last night I went shopping for my trip to a field trial this weekend. I like to stay out of fast food places as much as possible. I bought bread, sandwich meat, cheese, apples, a mellon, raw veggies, and veggie dip. This will last me 2 days. I'll eat a sit down breakfast at some place like Perkins. Otherwise I'll eat out of my cooler.

    Anyhow, my bill came up to $32. I doubt that I'll be bringing any leftovers home, and I'll end up buying coffee and maybe some chips or an ice cream bar at a gas station.

    When I was in college back in the 1980's, I used to budget $50/week for my food. That was very tight for me.
    You really would not disapear.
    Just my regular shopping before this subject came up.
    I bought an eye of round roast beef on sale for $2.00 per lb. I cooked it up and sliced it for sandwiches for lunches. This meat would have been about $9.00 lb in the deli. It was a small one about 2 lbs.
    18-4 =16 . I saved $16.00 and hubby said it was much better than the deli stuff.
    Deli meat is really expensive and full of preservatives.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Eastern NC
    Posts
    2,755

    Default

    Quote Originally Posted by Buzz View Post
    When I was in college back in the 1980's, I used to budget $50/week for my food. That was very tight for me.
    When I moved out on my own, (about 5 years ago now) I was ticked if I spent more than $30. I ate a lot of hamburger helper and boneless chicken breasts and ramen back then...
    ________
    Suzuki jimny specifications
    Last edited by ducknwork; 04-21-2011 at 05:46 PM.

  9. #39
    Senior Member luvmylabs23139's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    North Carolina
    Posts
    3,799

    Default

    Quote Originally Posted by ducknwork View Post
    When I moved out on my own, (about 5 years ago now) I was ticked if I spent more than $30. I ate a lot of hamburger helper and boneless chicken breasts and ramen back then...
    Ramen is like 10 cents at Walmart. That's 70 cents for a week's worth of lunches.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Eastern NC
    Posts
    2,755

    Default

    But you have to have a grilled cheese with it...
    ________
    Deposit Insurance Advice
    Last edited by ducknwork; 04-21-2011 at 05:47 PM.

Similar Threads

  1. Food Switch aka Another Dog Food thread
    By brwndg/yelladawg in forum RTF - Retriever Training Forum
    Replies: 6
    Last Post: 03-08-2009, 06:31 PM
  2. 2008 Fed Duck Stamp --> Phone Sex #
    By AmiableLabs in forum RTF - Retriever Training Forum
    Replies: 16
    Last Post: 09-06-2008, 12:49 PM
  3. Challenge
    By HuntsmanTollers in forum RTF - Retriever Training Forum
    Replies: 12
    Last Post: 05-06-2008, 07:33 PM
  4. DU Challenge
    By Keith Farmer in forum Event Information
    Replies: 2
    Last Post: 03-03-2008, 08:58 AM
  5. New challenge
    By kiddcline in forum RTF - Retriever Training Forum
    Replies: 5
    Last Post: 02-14-2008, 05:38 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •